מה יכול להיות הקשר בין גרפולוגיה לבין אושו?

הראשונה- תורת כתב היד, שיטת אבחון אישיותי רציונלית ו"יבשה",
השני- פילוסוף, סופר, מיסטיקן ומורה רוחני הודי ססגוני שנפטר לפני יותר מ-30 שנה.
מה כבר יכול להיות הקשר ביניהם?

אז רגע פתיחה של כמה מלים על אושו לטובת אלו שלא יודעים מיהו. מי שמכיר, יכול לפרגן לעצמו לדלג בקלילות לפסקה הבאה-
אושו היה כאמור, פילוסוף, סופר, מיסטיקן ומורה רוחני הודי אשר נתן את פרשנותו לכתבי הדת, למיסטיקה ולפילוסופים מרחבי העולם.
הוא חי את מרבית חייו במרחב שהקים בארה"ב ובמהלך חייו דעותיו ודרכו היו לעתים שנויות במחלוקת. עם זאת הוא סחף אחריו אנשים רבים שהתחברו לגישתו בנוגע לחשיבות המדיטציה, המודעות, האהבה, החגיגה, האומץ, היצירתיות וההומור. הפופולריות שלו גדלה במידה רבה מאז מותו.

פתיח נוסף בנושא אחר- אינטנסיביות החיים
יש אנשים שהחיים שלהם נראים כמו מירוץ אחד ארוך ובלתי נגמר, עיסוקים מעיסוקים שונים, חלקם מבחירה וחלקם נסיבתיים יותר, כולם נחוצים וחיוניים ובלתי ניתנים לדיחוי. יותר מזה, הם תמיד בתחושה שהם לא מספיקים. בקיצור, הם אובר-פעילים כל הזמן ועוצרים רק כדי לישון ולפעמים גם זה בקושי.
מצד אחד הם מתארים פנטזיה ושאיפה להוריד קצב, לנשום לרגע בלי עומס ובלי לחץ, אולי אפילו להשתעמם לפעמים. מצד שני, כל פעם שהם מתחילים לפרגן זאת לעצמם, מיד נכנס איזה בלת"מ, בלתי ניתן לדיחוי כמובן, שמחזיר אותם למירוץ.
מוכר לך? יש אנשים כאלה מסביבך? אולי אפילו מולך בראי?

ועכשיו כמה שורות על גרפולוגיה

ואחריהן החיבור בין הכל, יודעת שעד עכשיו זה נראה כמו מבזקים קצרים בנושאים שונים, ממש עוד רגע חיבור והסבר.

אז גרפולוגיה ובייחוד אבחון גרפולוגי –
כתב היד שלנו משקף את האישיות שלנו, זה קורה באמצעות עשרות סימנים כגון צורת האותיות, לחץ הכתיבה, מרווחים, זווית הכתיבה ועוד. אבחון גרפולוגי למעשה אוסף את כל הסימנים האלה ומרכיב מהם את תמונת האישיות.
בין היתר נזהה באבחון את אופן ההתנהלות של הכותב וספציפית יותר, את רמה האינטנסיביות של היומיום שלו גם מעשית ובעיקר מבחינת התחושה הפנימית, האם הוא בטוב עם המציאות שלו או לחילופין מותש משהו, וכן מה גורם לאינטנסיביות זו. ב"מה גורם" הכוונה לסיבות הרגשיות שמעבר לאלו הפרקטיות-נסיבתיות, מכיון שהדברים קורים לנו מסיבה מסויימת, המציאות שלנו משקפת את הפנים שלנו, את האישיו-ים שאתם אנחנו מתעסקים ובהם באנו לטפל בחיים הללו.

זה בדיוק הזמן לשלוח לי ווטסאפ

ולצאת לדרך לשינוי.

אצור אתך קשר לתיאום אבחון גרפולוגי והכוונה

וכך, למושג מהנושא הקודם, מירוץ אחד ארוך ובלתי נגמר, יש תמיד סיבה. זה יכול להיות קושי בארגון והתארגנות שגורם להתנהלות פחות יעילה; יכול להיות דפוס חשיבה האומר שעצירה היא עצלות למשל, ובינינו, מי רוצה שיחשבו עליו כך; יכול להיות גם חשש לעצור ו"לפגוש את עצמנו", כלומר לפגוש עניינים פנימיים כואבים שפחות בא לנו להתעסק אתם. ודוגמא אחרונה- תחושה שרק כך מתקדמים בחיים וכל דקה צריכה להיות אפקטיבית. יש אפשרויות נוספות כמובן, אין טעם למנות פה את כולן, הרעיון ברור. למעשה, לרוב הסיבה תהיה שילוב של גורמים שונים.

מי שמגיעים לאבחון הם מן הסתם אלו המותשים, הם באים לבדוק איך ליצור שינוי באורח החיים הזה כי הם לא מצליחים אבל גם לא מסוגלים להמשיך כך .
וכך באמצעות האבחון אנחנו מבינים מהו הגורם המפעיל, אנחנו מבינים גם מה נדרש לשנות בדפוסי החשיבה ומכאן מה ניתן לעשות כדי ליצור שינוי בתפקוד ובהתנהלות.

אושו קרא לתופעה הזו "פעילות" והתכוון לעודף עשייה שמטרתה מילוי ציפיות סביבתיות/פיצוי על חוויות עבר וכד' ומה שבטוח- היא לא נובעת מתוכנו, מהנשמה, מחיבור פנימי לעצמנו. לעשייה מהסוג הנשמתי הוא קרא "פעולה".

אז הגרפולוגיה מתמקדת בהסבר ברמה הפסיכולוגית למירוץ אינטנסיבי מתמיד, ואילו אושו התייחס להשפעתה של ה"פעילות" על ההתפתחות הרוחנית שלנו. שתי הגישות מסכימות על כך שהתנהלות כזו חוסמת את הנשמה והנפש מההתפתחות שהן מבקשות.

מסתבר שיש קשר. מש"ל : )

איריס רהב

איריס רהב

את דרכי המקצועית התחלתי בתואר בכלכלה וניהול ולאחר מס' שנים בתחום עשיתי הסבה למחשבים ועבדתי בהייטק.
לאורך השנים למדתי מס' שיטות לאבחון אישיותי. מזה מס' שנים אני גרפולוגית תעסוקתית ומשפטית, כולל אבחונים תעסוקתיים, הכוונה תעסוקתית וכללית לאנשים פרטיים ומתן חוו"ד גרפולוגיות כגרפולוגית משפטית לצרכים משפטיים, וכן עובדת כיועצת תעסוקתית מול חברות במגוון תחומים ולתפקידים רבים ומגוונים.

אהבתם? מוזמנים לשתף!

רוצים לקרוא עוד פוסטים מעניינים בבלוג?