גרפולוגיה וחשיבותה של חתימה

איריס רהב, גרפולוגית תעסוקתית - גרפולוגיה וחשיבותה של חתימה

עיצוב חתימה

מגיל צעיר ילדים קולטים את העובדה שהחתימה היא סוג של say, משהו שהמבוגרים נותנים לו משמעות רבה, ובהתאם מתחילים "לשחק" עם זה ולעצב לעצמם חתימה. אלו שעדיין לא למדו לכתוב יוצרים שירבוט/ציור פשוט, אלו שכבר יודעים לכתוב ונהנים מכך משלבים גם את כתיבת שמם בחתימה, לרוב בתוספת קישוט ותוספות.
ואז מגיע גיל ההתבגרות ועניין החתימה מתחיל להיות רציני ורציונלי יותר, ברור שהיא נדרשת למסמכים רשמיים, ולקראת פתיחת חשבון בנק או הוצאת ת.ז., הראשון מביניהם, למעשה מתגבשת החתימה הפורמלית הראשונה. בגיל זה כבר אפשר גם להבין ממנה משהו על אישיות החותם.
בהמשך החיים ישנם שלבים נוספים בהם אנחנו בוחרים לשנות את החתימה שלנו, זה יכול להעיד על שינוי פנימי מהותי שחל בנו, לפעמים זה קורה בעקבות המלצה מקצועית כפי שאסביר בהמשך המאמר. אם כי הנטייה לכך הולכת ופוחתת ככל שאנחנו מתבגרים ולו בגלל כל הביורוקרטיה הנדרשת לעדכון מוסדות רלוונטיים.

משמעות חתימה - אבחון אישיותי

חתימה היא כמו תמצית מרוכזת של האישיות ובייחוד של מה שאנחנו מעוניינים להחצין. כשאנחנו בוחרים את עיצוב החתימה שלנו, אנחנו מונעים משיקולים שונים ובעיקר מכאלו שאינם מודעים. החתימה היא שמייצגת אותנו במסמכים פורמליים ולצרכים שונים, ואנחנו מבינים באופן לא מודע שהעיצוב שלה ישפיע על הרושם הראשוני שניצור.
לצורך אבחון אישיותי החתימה תיבחן אך ורק כתוספת לכתב-יד ולא בפני עצמה. הסיבה לכך היא שבכתב נחשפת תמונת האישיות המלאה ואילו בחתימה אנחנו מרכזים את כל מה שהיינו רוצים להיות ומה שהיינו רוצים שיחשבו עלינו, היא מספרת לנו על הרושם שהיינו רוצים ליצור. ולכן ההשוואה בין פרמטרים שונים בכתב היד לאלו שבחתימה תתן לנו מידע חשוב נוסף על הכותב כגון עד כמה הוא חש שלמות עם עצמו.
מהכיוון השני, כתב יד ללא חתימה יהיה חסר משהו, החתימה מוסיפה כאמור מידע רב על הכותב, אולם זה פחות קריטי וניתן לעשות אבחון אישיותי גם ללא החתימה.
וכך, בזמן אבחון גרפולוגי אני בוחנת עד כמה החתימה ברורה בפני עצמה, האם ניתן בכלל להבין ממנה את שמו של החותם, יש מי שבוחרים להישאר אנונימיים/מסתוריים משהו; אני משווה את גודל הכתב בחתימה לגודלו בטקסט, משווה ביניהם את התנועה, את עגלוליות הקו, הכיוון; וכן בוחנת תוספות שונות לחתימה כגון קישוטים שונים, קווים ומיקומם. בהתאם אני מבינה עד כמה הכותב מציג את עצמו באופן טבעי as-is, או שדווקא היה רוצה להפגין נוכחות מוחצנת/קלילה/אסרטיבית/רכה וכד' יותר.
לעתים אמליץ על שינוי של החתימה לצורך הטמעה של שינוי אישיותי. זה נקרא גרפותרפיה – האפשרות להשפיע על האישיות באמצעות שינוי כתב היד ובין היתר שינוי עיצוב החתימה.

זה בדיוק הזמן לשלוח לי ווטסאפ

ולצאת לדרך לשינוי.

אצור אתך קשר לתיאום אבחון גרפולוגי והכוונה

מאפייני חתימה - גרפולוגיה משפטית

גרפולוגיה משפטית מתמקדת בפן הטכני של הכתב ולא עוברת לפרשנות אישיותית. תפקידה למעשה לאמת חתימה או לחילופין להעיד על זיוף שלה. ומכאן שלצורך מתן חוו"ד מקצועית בעניין אפשר בהחלט להסתפק בחתימה עצמה ואין צורך בכתב יד בצמוד לה. לעומת זאת אזדקק למס' חתימות אותנטיות על-מנת שאוכל להשוות את הפרמטרים השונים ביניהן לבין חתימת המחלוקת וכך להגיע למסקנה לגבי אותנטיות החתימה.

לסיכום, ראינו שהחתימה היא בעלת חשיבות רבה בגרפולוגיה, מספקת לנו מידע רב על הכותב, בין אם על זהותו ובין אם על אישיותו.

איריס רהב

איריס רהב

את דרכי המקצועית התחלתי בתואר בכלכלה וניהול ולאחר מס' שנים בתחום עשיתי הסבה למחשבים ועבדתי בהייטק.
לאורך השנים למדתי מס' שיטות לאבחון אישיותי. מזה מס' שנים אני גרפולוגית תעסוקתית ומשפטית, כולל אבחונים תעסוקתיים, הכוונה תעסוקתית וכללית לאנשים פרטיים ומתן חוו"ד גרפולוגיות כגרפולוגית משפטית לצרכים משפטיים, וכן עובדת כיועצת תעסוקתית מול חברות במגוון תחומים ולתפקידים רבים ומגוונים.

אהבתם? מוזמנים לשתף!

רוצים לקרוא עוד פוסטים מעניינים בבלוג?